Gambit Satranç Merkezi

KASPAROV

 
 
 
 

Garry Kasparov Azerbaycan`ın başkenti Bakü`de 1963 yılında doğdu. Henüz altı yaşındayken, satranç oynamaya başladı ve çocuk dahi olarak yeteneklerini sergilemeye başladı


 
KASPAROVKasparov`daki parıltı ve zeka eski dünya satranç şampiyonu (1948-1957, 1958-1960 ve 1961-1963) Mikhail Botvinnik`in dikkatini çekti. Kasparov yetenekli çocuklara açık olan Botvinnik`in satranç okuluna davet edildi. 

Okulda Kasparov en yetenekli hocalar ve öğrencilerle satranç çalışmalarına devam etti. Bu okulun eski öğrencileri arasında Anatoly Karpov ve Arthur Yusupov `da vardı.

13 yaşındayken Kasparov SSSCB Gençler Birinciliği`ni kazandı, 17 yaşındayken Dünya Gençler Şampiyonu ve Büyükusta oldu. Artık onun satranç taktiklerini düşünme, analiz etme, hesaplama ve çalışma üzerindeki olğanüstü yetenekleri tüm dünya tarafından tanınıyordu.

1984 yılında Moskova`da Anatoly Karpov, ona en tehditkar biçimde meydan okuyan ve ünvanını alacak olan bu genç adamla karşılaştı. Dokuz oyun oynadıktan sonra Karpov 4 oyun kazanmış, Kasparov ise hiç oyun kazanamamıştı. Karpov`un maçı kazanması için 2 galibiyete ihtiyacı vatdı. Fakat arka arkaya 17 berabere geldi. 27. oyunu Karpov kazanabildi. 

Kasparov artık daha dirençliydi ve 32. oyunu kazandı. Ardından 14 berabere daha oldu ve arka arkaya Kasparov 2 oyun kazandı. Maç beş aydır oynanıyordu. Bunun üzerine FIDE maçı iki oyuncunun da itirazları altında iptal etti.

Bir sonraki yıl, Kasparov Karpov`u 13-11 yenerek 22 yaşında en genç dünya şampiyonu oldu 1986 yılında Karpov`la Londra ve Leningrad`da yaptığı rövanş maçını 12.5-11.5 kazandı. 1987 yılında İspanya`da yeni bir maç yaptılar. Diğer maçlardan daha çekişmeli geçen bu maçın skoru 23. oyunun sonunda 12-11 Karpov`un lehineydi. Son oyunda Kasparov`a mutlak bir galibiyet gerekiyordu. O ana kadar 23 oyunda sadece 3 oyun kazanabildiğini dikkate alırsak bu çok zor bir görevdi. 

Ne var ki oyuna beklenmedik şekilde sakin Reti açılışıyla başlayan Kasparov son oyunu kazandı ve skor eşit olmasına rağmen ünvanını korumuş oldu. 1990 yılında yapılan maçta bu sefer Kasparov ünvanını daha rahat bir şekilde korudu. 

Kasparov 1993 yılında ünvanını Nigel Short`a ve 1995 yılında New York`ta "Dünya Ticaret Merkezi"nin en üst katında Viswanathan Anand `a karşı ünvanını korudu.

2000 yılında FIDE`den ayrı olarak "Brain Games"in organizasyonu altında yaptığı maçı Vladimir Kramnik`e karşı kaybetti. Buna rağmen hale tartışmasız bir biçimde dünyadaki en iyi oyuncu olma üstünlüğünü sürdürmektedir. 

Şüphesiz ki Kasparov gibi hırslı bir oyuncu için bu maçı kaybetmek ağır bir darbe olmuştur. Aralarında olacak ikinci bir maçta dünya satranç kamuoyu onun çok daha iyi bir performans göstereceğinden emindir.


Bu Kategorideki Diğer Yazılar


 MAX EUWE  
 


Mail adresiniz
 
Arkadaşınızın Mail Adresi
 
Lütfen tüm alanları doldurunuz
 
 UKD 
ELO
 
 

 

Yakın Etkinlikler

 
vcp-510 dumps
 
 
 
 
 
Gambit Satranç Merkezi - Göztepe © 1982 - Her hakkı saklıdır